kahve bir çalar saat mi?

Çoğu kişi, sabahları kahve içmeden uyanamadığını söyler. Bu cümle, kahveye olan düşkünlüğü değil, kafeine olan bağımlılığı anlatıyor.

Kafein, gerçekten de dünyada en yaygın olarak kullanılan keyif verici ve bağımlılık maddesi. Alkol ve nikotinden daha yoğun bir kullanım alanı var. Öyle ki kafeini sadece kahveden değil, cola'lı içeceklerden ve enerji içeceklerinden, hatta çaydan da alıyoruz. Kafein ayrıca dünyanın en eski uyarıcı maddesi olarak biliniyor.

(Kafein üzerine ayrıntılı bir yazıyı http://www.nationalgeographic.com.tr/ngm/konu.asp?Yil=05&Ay=01&Konu=1# adresinde okuyabilirsiniz)

Kafein, tepki hızının artmasında, uyanık kalmakta ve psikolojik durumun düzelmesinde etkili oluyor. Bu etki, kana karıştıktan bir saat sonra doruğa çıkıyor.

Kısacası kalktıktan kısa bir süre sonra bir fincan kahve içmek, ki 335 ml'lik bir fincan filitre kahve ortalama 200 mg kafein içeriyor, insanın günlük 'makul' kafein tüketim miktarının yarıdan fazlasını almak anlamına geliyor. Günlük 'makul' kafein miktarı da 300 mg.

Sonuç olarak, kahvenin uyandırıcı olması meselesinde yanlış bir şey yok. İşe ya da okula giderken hissettiğiniz zindeliği kahveye borçlusunuz.

Yine de kahvenin bundan daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum.

Kahve, yarı uykuluyken içilecek ayıltıcı bir iksir değil, keyifli anlar yaratan, lezzetli, özel bir içecek...

En yakın arkadaşının sigara olduğunu söyleyenlere de pek hak veremeyeceğim doğrusu.

Bence en iyi dostu, çikolata... ya da kızımın ifadesiyle 'çuklatta'

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !